Wypadek komunikacyjny bądź wypadek w miejscu pracy, w wyniku którego poszkodowany walczy o godnie zadośćuczynienie, niejednokrotnie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji. Proces rehabilitacji może trwać miesiące, a nawet lata i co za tym idzie wiązać się z często z bardzo wysokimi kosztami. Zwrot kosztów leczenia w tym również kosztów przejazdów do lekarza jest również podstawą do walki o większą kwotę zadośćuczynienia.

Jakie koszty związane są z leczeniem powypadkowym, kwalifikują się do zwrotu kosztów leczenia?

Odszkodowanie za rehabilitację i leczenie powypadkowe może obejmować koszty:

  • dojazdu do lekarzy i placówek medycznych, w tym przejazdu opiekunów i osób bliskich
  • pobytu w szpitalu
  • operacji i zabiegów rehabilitacyjnych
  • zakupu lekarstw
  • konsultacji i wizyt lekarzy specjalistów
  • zakupu protez i sprzętu ortopedycznego i przyrządów rehabilitacyjnych

Czy odszkodowanie za leczenie powypadkowe przyznane jest po zakończeniu leczenia?

Trudno przewidzieć całkowity koszt leczenia i rehabilitacji, przed ich zakończeniem. Dlatego niektóre osoby twierdzą, że zwrot kosztów leczenia może zostać przyznany dopiero po zakończeniu rehabilitacji. Nie jest to prawda, a w polskim prawie nie figuruje żaden przepis nakazujący poszkodowanemu wstrzymać się ze zgłoszeniem wniosku o zwrot kosztów leczenia do czasu pełnego wyleczenia. W końcu proces ten może trwać latami, a poszkodowany może potrzebować środków na leczenie, by mieć szansę na powrót do zdrowia.

Czy odszkodowanie za leczenie powypadkowe przysługuje osobom leczącym się prywatnie?

Tak. Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić poszkodowanemu niezbędne koszty leczenia – pod warunkiem, że wydatki te były uzasadnione, na przykład, gdy wizyta u lekarza specjalisty była zalecana przez lekarza pierwszego kontaktu lub gdy wskazane było rozpoczęcie zabiegu szybciej, niż poszkodowany miałby możliwość w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

By zwiększyć szansę na godne odszkodowanie za leczenie powypadkowe, warto zbierać potwierdzające proces rehabilitacji dokumenty, faktury i paragony za leki, rehabilitację i opiekę medyczną w tym za fizjoterapię i koszty dojazdu do specjalistów. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszej firmy, którzy wiedzą jak w imieniu naszych Klientów wywalczyć godne zadośćuczynienie w tym zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.

Ta strona używa cookies. Akceptuje.