Odszkodowanie po wypadku samochodowym

 

Według danych biura ruchu drogowego komendy głównej policji, w Polsce dochodzi do ponad 400 tysięcy kolizji drogowych rocznie. Liczba ta wciąż rośnie, gdyż przybywa zarejestrowanych w Polsce pojazdów. Na szczęście, dzięki zwiększającym się standardom bezpieczeństwa, coraz mniej osób zostaje poszkodowanych w wyniku tych nieszczęśliwych zdarzeń. Wciąż jednak w wyniku wypadków na Polskich drogach, każdego roku blisko 40 000 osób zostaje rannych, a około 3000 osób ponosi śmierć.

Odszkodowanie po wypadku samochodowym może pokryć koszty rehabilitacji oraz stanowić duże wsparcie finansowe dla poszkodowanych w wypadku osób, jak i dla członków ich rodziny. Często przysługuje ono osobom, które nie zdają sobie z tego sprawy i które poprzez nieubieganie się o nie, tracą szansę na pozyskanie dodatkowych środków na życie.

Nawet niewielki wypadek samochodowy, może być stresującym doświadczeniem, w którego trakcie nie zawsze wiemy jak się zachować i na co zwrócić uwagę. Co należy robić, gdy dojdzie do wypadku samochodowego, by zwiększyć swoją szansę na odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Wezwij policję

W wyniku każdego zdarzenia, w którym poszkodowana została choć jedna osoba, konieczne jest wezwanie policji. Obecność policji nie jest konieczne jedynie w trakcie niewielkich stłuczek, w wyniku których nikt nie ucierpiał i gdy uczestnicy zdarzenia, zgodni są do przebiegu i winy leżącej na danej ze stron.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, funkcjonariusze nie tylko ustalą winnego spowodowania wypadku i wystawią mandat, ale sporządzą również notatkę służbową, w której zawarte zostaną wszelkie informacje dotyczące zajścia i biorących w nim udział osób. Notatka sporządzona przez policję jest bardzo ważnym dokumentem. Chcąc uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym, należy uzyskać kopię dokumentacji policyjnej, najczęściej w postaci sfotografowania jej na miejscu zdarzenia, za zgodą policji.

Zbadaj się

Adrenalina, szok i inne okoliczności wypadku sprawiają, że często osoby poszkodowane w takim zdarzeniu nie zdają sobie sprawy z doznanych w jego wyniku obrażeń. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, bólu i innych odczuwalnych po wypadku problemów ze zdrowiem i udać się do szpitala w celu uzyskania profesjonalnej opinii lekarskiej. Orzeczenie lekarskie, będzie niezwykle ważnym dokumentem i dowodem w sprawie, gdy poszkodowany rozpocznie dochodzenie o należne mu odszkodowanie po wypadku samochodowym.

Ta strona używa cookies. Akceptuje.